Dr.Ümit Öztürk
Dr.Ümit Öztürk
DLR Sınavı Hakkında...
28 Eylül 2012, 12:10


THY başta olmak üzere Ülkemizde Sun Express, Yurtdırında Lufthansa Pilot Adaylarına Uygulanan ve Adayların Bilişsel, Pskomotor, Dil, Psikolojik, Matematik, Fizik (Yeni başlayan adaylara-ab inito), Görsel Algı, Hafıza Yeteneği gibi konulardaki bilgi, yetenek, beceri ve anlayışlarına ölçen ve oldukça etkili ve yetkin bir test. Bu teste katılan birisi olarak tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım. Sınav çok eğlenceli ve yetenek ve bilgi ölçme temelli bir sınav. Gün boyunca alacağınız CBT Testleri şöyle; İngilizce Yeterlilik, Aritmatik, Görsel Hafıza, Algılama, Matematik, Hafıza Çalıştırma, Küp Oryantasyon, Yoğunlaşma, Psko Test olarak değerlendirdiğim bir nevi kişilik testi (234 sorudan oluşan), CRM Testi (96 sorudan oluşan), Uzay Oryantasyon Testi. Testlerin Tümü Bilgisayar Tabanlı (CBT) ve Dokunmatik ekran üzerinde sizlere cevaplama fırsatı veren en son sistem interaktif bir değerleme sınavı. Sınavı THY Uçuş akademisinde görevli bayan arkadaşımız Sevil Hanım gözetiminde gireceksiniz. Sevil Hanım sizlere her konuda sınav öncesi, sınav esnası ve sonrasında bilgileri açık bir şekilde veriyor. Sınav öncesi süreçte de Sevil Hanımla irtibata geçip aklınıza takılan hususları sormanız mümkün..

Sevgili Meslektaşlarım;

Öncelikle bu sınava çağrılmış olmanız vesilesi ile sizleri tebrik ederim, bu davet kibarca Pilot Adayına şu mesajı vermektir. “Ben siz pilot arkadaşımla ilgiliyim ve birkaç adım sonrası eğer şartlar THY olarak istediğim şekilde DLR sınavı sonuçları kapsamında olumlu olursa sizi Kokpite alacağım” Geçtiğimiz günlerde girmiş olduğum Türk Hava Yollarının DLR testinden 10 gün önce tarafıma ileti yollanarak DLR çalışa link ve şifreleri ile bu yolculuğa başladım. 10 günlük bir hazırlık dönemi oldukça yeterli ve temel İngilizce ile havacılık konularında nakıs bir durum yok ise sonuç olumlu olacaktır.

Sınavdan sonra 15 gün içerisinde sonuçlar sizlere Almanya da değerlendirme işlemini müteakip olumlu/olumsuz bildirilecektir. Bu sınavı müteakip bir kısa mülakat ve sonrasında THY Filolarından birisine kabul…

İşte bu noktada DLR Testi ve buna ait deneyimlerimi siz değerli Pilot arkadaşlarımla paylaşmak bana çok büyük bir haz verecektir. Öncelikle kavramsal olarak çalışma sistemi açıklaması yapmalıyım:

Ben DLR sınav tarihini yaklaşık 10 gün önce aldım ve günlük çalışmaya başladım. Hergün prensip olarak bütün modülleri (1) kere çözmeye karar verdim. 10 gün boyunca hepsini 1 kere dönersem yeterli olur şeklinde düşündüm, ama hiçbir plan planlandığı şekilde uygulama bulmaz ve bulmadı da . Çünkü insan alışkın olmadığı bir tarzda olan bu yüklemeye maruz kaldığında sıkılmaya başlıyor. Ben bunu yaşadım. İlk iki gün çalışmadan sonra 2-3 gün hiçbir şeye bakmadım. Sınav öncesi size yollanılan “Training Record” PDF dosyasını çıktı aldım ve hergün 1 testi düzenli olarak yaşayarak yapmaya çalıştım. Toplamda 5 tekrar dan sonra en çok takıldığım testleri günde 2 kez son iki günde günde 4 kez olacak şekilde planladım ve uygulamaya çalıştım. Lütfen Sınav gününe kadar bu disiplini hiç bozmadan devam ettiriniz. Kesinlikle 3-4 turdan sonra bu disiplin sizin DLR Testinden zevk almanıza vesile oluyor.

Benim zorlandığım testler ve çalışma şeklim hakkında size bilgi vereyim. Visual Memory testi görsel hafızayı çok başarılı olarak test ediyor. Size ekranda gösterilenleri ezberlemeniz oldukça zor bunları formülüze ederseniz çok daha kolaylaşıyor. Örneğin, KT 38 i unutmamak için 38 nci Katta yaşıyorum. Üçgen 12 yi hatırlamak için Bingöl de Üç Minare gibi geri bildirimler çok yardımcı oldu. Diğer zorlandığım bir test ise, Algı Hızı Denilen Perceptual Speed testi oldu. Çalışmanın en kolay yolu size gelen çalışma sayfalarının çıktılarını alın veya Print screen ile resim haline getirin ve hafızanızda yer etmesini sağlayın. Sonrası kolay. Üç değeri yakalıyorsanız kendinizi çok zorlamayınız.

Kulak misafiri olduğum ama teyide muhtaç bir bilgi MIC testinin önemi hakkında. Yani bu teste teveccüh gösterin. Başlangıçta MIC testinde 45 dk.lık bir alıştırma yapılıyor. Teste Bağımsız olarak Heading, Altitude, Speed kontrolü sonrasında Heading, Altitude, Speed e ilave sayı izleme bölümüde bulunan bir uygulama. Önceden heading:230 (bir üçgen size rehberlik ediyor ve işi kolaylaştırıyor), altitude: 3520, speed 140 şeklinde yazıyor. Sonra başlayınca sizler o değerleri tutmaya çalışıyorsunuz. Bir süre ( 30 sn) sonra yine parametreler değiştiriyor. Bu başlangıç pratik kısmı değerlendirilmiyor. Sonra yaklaşık 20 dk lık gerçek test başlıyor. Zaten 45 dk boyunca kullandıktan sonra 15 dk pek zorlamıyor insanı. MIC te bittikten sonra bütün testler bitmiş oluyor. Saat 09:00 da başlayan DLR Test trafiği saat 17:00 civarında bitti. Kabaca standart dışı bir gün yaşadım ve ben yarını nasıl geçireceğim diye kendimi sorguladım. Ayrıca; sınav çıkışı herkesin zihni yorgunluğu yüzünden ve gözlerinden anlaşılıyor.

Sizlere sınavların geneli ile ilgili kavramsal bilgileri bütüncül bir şekilde anlatmaya çalıştım. Daha derin alt bilgilere dalarsak bize sayfalar yetmez. Son söz İngilizce Temel bilginiz yeterli ve Psikomotor kabiliyetleriniz Havacılık bilginizle bütünleşik ise korkmayın. Bu temel sizi her zaman ve her yerde kurtarır. Ama gerçekten bu temellerde sıkıntı var ise 10 günlük süre size yetmeyebilir. Bildiğim kadarıyla öncesinde THY bu test için 45 gün önce adaylarına bildirimde bulunuyor ve Almaya da yapılmaktaydı. Şimdi şanslısınız dilinden ve huyundan emin olduğunuz insanlar ve bir bayan sizi yöneltiyor, öğlen yemeğiniz TYH misafirperverliğinin ikramı ile…

Bu arada formları istenildiği şekilde okuyarak doldurun ve yanınızda getirin. Tabii Pilot ve sağlık Lisansları ile Log Book ta dahil.

DLR sınavına girecek Tüm değerli pilot adayı arkadaşlarıma başarılar dilerim. Saygılarımla

Bu yazı 420461 defa okunmuştur.

Dr. Ümit ÖZTÜRK

Amerika'da Pilot Eğitimi Artık Kolay.

Türk Üniversitelerinden Amerika da Ticari Pilot Eğitimi Atağı.. 8 / 11 ayda EASA Ticari Pilot Lisansı Eğitimi..

Kamil AKTEMUR

Türk Sivil Havaciligi Gelisiyor

Türkiye için gurur verici gelismelerden bir örnek vererek bu yazimizi tamamlayacagim...

Dr. Mustafa GÜVELI

Uçus Korkusu Tedavi Edilmeli Mi?

Uçus korkusu hayatinizi olumsuz etkiliyorsa, sosyal veya finansal alanlarda kayiplara sebep oluyorsa...

Dr.Osman YAZICILAR

Uçak Yolculugu Esnasinda Kulak Rahatsizligi ve Çözüm Önerileri

Uçak seyahatleri pek çok kisi için sorun olusturmazken, hassas bünyeli....

Tüm videolar

  Diyarbakır'da F-16 düştü Videosu
 

Diyarbakır'da F-16 düştü

   
  Uçaktaki büyük tehlike Videosu
 

Uçaktaki büyük tehlike

   
  ATAK atağa kalktı! Videosu
 

ATAK atağa kalktı!

   
  Farnborough Havacılık Fuarı’nda Scorpion şovu Videosu
 

Farnborough Havacılık Fuarı’nda Scorpion şovu

   

Tüm Fotoğraflar    

  Türkiye'nin uçan kalesi Koca Yusuf!
 

Türkiye'nin uçan ..

İzlenme: 10048

   
  İzmir'de düşen eğitim uçağı
 

İzmir'de düşen eğ..

İzlenme: 10165

   
  Airbus A340
 

Airbus A340..

İzlenme: 5152

   
  Nepal'de Dağcıları Taşıyan Uçak Düştü
 

Nepal'de Dağcılar..

İzlenme: 6477

   

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.